chervils اداره ایران جنایت ماشین

chervils: اداره ایران جنایت ماشین اعتراف پرونده تحقیقات اعترافات پلیس آگاهی

گت بلاگز اجتماعی کمک‌ ستاددیه باید منتهی به آزادی باشد، نه تسهیل‌کننده در آزادی

نایب مدیر هیئت مدیره ستاددیه کشور گفت: کمک‌ها و تسهیلات این نهاد باید منتهی به آزادی مددجویان باشد و نه صرفا تسهیل‌کننده در آزادی آن‌ها، آیا که تمام کمک‌های

کمک‌ ستاددیه باید منتهی به آزادی باشد، نه تسهیل‌کننده در آزادی

به گزارش گروه اجتماعی گروه تحریریه سایت جوان؛ علی اکبر یساقی نایب رییس هیئت مدیره ستاددیه کشور در آیین اختتامیه دوازدهمین گردهمایی مدیران نمایندگی های این نهاد حمایتی اظهار داشت: با نشانه چابک سازی مجموعه و تسریع در روند پیگیری به پرونده مددجویان ارجاعی به ستاددیه، اعضای هیئت امناء این نهاد مردمی به این تصمیم رسیدند که بعد از ربع قرن فعالیت خدمتی، اسناسنامه آن را به روز کنند که این مهم با تشکیل کمیته ای و در طول یک سال در نهایت مرداد ماه سال 94 تصویب و سال گذشته به ستادهای دیه سراسر کشور ابلاغ شد.
وی با تاکید بر وجه مردمی بودن این ستاد ادامه داد: از بدو تاسیس این مجموعه تا به امروز تمام تلاش موسسان و مسئولان در ستاد مرکز براین اصل بوده است که ستاددیه از ماهیت مردمی بودن خود فاصله نگیرد. این مهم نه در قالب یک امر ارزشی بلکه در سطح یک مطالبه سازمانی در الویت کار تهیه کنندگان اساسنامه تازه قرار گرفت.

عبارات مهم : پرونده

رئیس شعبه 44 دیوان عالی کشور یادآور شد: انضباط دهی زیاد و کوچک و کارآمد کردن نمایندگی های ستاد دغدغه هایی بود که تدوین اساسنامه فعلی به آن ها جامه عمل پوشاند و هم اکنون طبق این رویه تمامی دفاتر استانی از مرحله شناسایی، تحقیق تا احراز صلاحیت زندانی در همه موارد اداری و قضایی به صورت یک برنامه واحد و در قالب یک آیین نامه یکسان نسبت به پرونده ها پیگیری می کنند.
وی با بیان نواقص اساسنامه قبلی گفت: پیش از اصلاح بعضی مواد این اساسنامه، هر استان یک هیئت امناء و یک هیئت مدیره داشت که بعضا بعضی نمایندگی ها به باعث وجود یک فضای جزیره ای، خودمختار به فرآیند پیگیری پرونده های محکومان غیرعمد می پرداختند که این امر در وهله نخست شاید بنا به بافت یک استان و در حد همان استان مقبولیت داشت ولی در یک نگاه کلی پرسشها زیادی را جهت استان های همجوار و حتی در سطح ملی در مورد دیگر استان ها موجب می شد.
یساقی با قرائت نامه ۴۷ نهج البلاغه اظهار کرد: طبق فرمایش امیرالمومنین(ع) تقوی در کنار نظم در امور به عنوان یک توصیه مطرح شده است است که مفهوم مخالف این مهم این حقیقت است که اگر عنوان انضباط و وجود یک خط کش در ساماندهی به کارها در بین نباشد، هر مجموعه ای با هر اندازه موفقیت تحت تاثیر گرایش های سلیقه ای و خودسرانه قرار گرفته و یک شرکت با هر میزان سابقه و اعتبار دیر یا سریع در ورطه سقوط و تباهی قرار می گیرد؛ موضوعی که تهیه اساسنامه تازه را جزء الویت ها قرار داد همین درجه از حساسیت بود.
وی با تبیین بعضی از مواد تازه این اساسنامه تصریح کرد: ستاددیه از افرادی حمایت می کند که محکومیت های قطعی در مورد مددجویان صادر شده است و در مرتبه بعدی حمایت و کمک از این افراد منجر به استخلاص یک زندانی می شود که در مورد اخیر دو توصیه قابل توجه هست؛ یکی این که فرد حتما باید محبوس باشد و دیگری این که با کمک ستاد دیه گره از کار این افراد باز شده است و آن ها در آستانه آزادی قرار گیرند و نه این که کسی با تعدد جرایم روانه زندان شده است و ما بیایم جهت تسریع در روند آزادی این محکوم بخواهیم جهت کم کردن میزان بدهی این فرد جهت مثال او را از پرداخت لااقل عنوان دیه ناشی از یک اتفاق رانندگی نجات دهیم. دقت شود تمامی کمک ها باید منتهی به آزادی قریب الوقوع مددجویان باشد و نه تسهیل کننده در آزادی آن ها.
نایب مدیر هیئت مدیره ستاددیه کشور در آخر خطاب به مدیران نمایندگی های ستاد دیه در سراسر کشور گفت: با عنایت به عدم آگاهی مسئولان نسبت به جرایم ارتکابی بعضا چه در حوزه عدم ارایه تسهیلات به افراد ذیصلاح و در برابر اعطای تسهیلات به محکومان بدون صلاحیت، در بعضی موارد پرونده مفتوح در یک استان از سوی ستاددیه کشور متوقف شده است واین عنوان تا بازگشت پرونده به روند مهم پیگیری وقت گیر هست. لذا توجه به نوع جرایم ارتکابی و آشنایی حداقلی عناوین مجرمانه و احکام قضایی مددجویان تحت حمایت از جمله وظایف هر نمایندگی است.
وی افزود: جهت مثال آن هنگام که در عقود مدنی از معاوضه و اجاره و مضارعه گرفته تا همین پرونده های مربوط به مضاربه و جعاله، اگر بین طرفین یک دعوی تا پیش از صدور حکم حبس، قراردادی منعقد شده است باشد نوع محکومیت حتی اگر غیرکلاهبردانه بود، به باعث وجود عنصر اراده و قصد محکومیت ارتکابی، عمد به شمار می آید و طبق نص اساسنامه، ستاد دیه از محکومان جرایم عمد ولو با داشتن مولفه هایی چون «ناتوانی مالی» امکان حمایتی نداشته و این دسته از زندانیان در شمار افراد تحت حمایت ما قرار نمی گیرند.
سید اسدالله جولایی مدیرعامل ستاددیه کشور هم در سخنانی، گفت: ماه شعبان بهانه ذی قیمتی است جهت دوستی زیاد با خدا. با استناد به آیه 35 سوره مائده اگر قاعده قرب الهی «و ابتغوا الیه الوسیلة» تعیین شده است هست، در این ماه بزرگ که مطلع آن متبرک به میلاد پرچم داران عقل و علاقه بود و نیمه آن مزین به سالروز تولد برپاکننده قسط و عدل، در این ایام چه بهانه ای بهتر و چه فرصتی مغتنم تر از این وقت که خدایی ببینیم و خدایی در جهت خدمت رسانی قدم برداریم.
جولایی اظهار کرد: همه مدیران با عنایت به رسالتی که برعهده داشته و دارند سال های سال شاهد نگاه های منتظرانی بوده اند که چشم امیدشان از بی کسی و بی یاوری جهت رهایی دادن عزیزان ارزش از بند حبس خود خشکیده هست. کسانی که ندانسته یا بهتر است بگوییم ناخواسته بدهکار مبلغی شده است اند که جهت زیاد آن ها در یک اوضاع عادی داشتن یک چنین مالیتی در حدّ آرزوست.
مدیرعامل ستاددیه با اشاره به برنامه های خاص ستاددیه جهت ماه مبارک رمضان یادآور شد: سال گذشته دفاتر نمایندگی استانی با برگزاری 278 مراسم خوش حالی گلریزان را در ماه مهمانی خدا میزبانی کردند که امسال امیدواریم در تعداد آیین ها و هم در میزان جمع آوری کمک ها جهت حمایت از 7500 مددجوی واجد شرایط این نهاد مردمی رشد کمی و کیفی داشته باشیم.
وی با تاکید بر امر آموزش در جهت کم کردن زندانیان جرایم غیرعمد گفت: فرهنگسازی در قبال اقشار متفاوت اجتماعی آثار متفاوتی دارد که طبق نظر کارشناسان این حوزه عمیق ترین و ماناترین تاثیرات مربوط به فعالیت در رده سنی کودکان و نوجوانان هست. جهت ورود نکات آموزش در کتاب های درسی و نه صرفا ابتدایی تلاش هایی را ستاددیه از 5 سال گذشته تا کنون داشته است که امیدواریم با تاکیدات مکرر رهبری در امر حبس زدایی و ضرورت حضور جدی در این عرصه به منظور پیگیری از ورود ناخواسته افراد به زندان ها بسیاری از نکات آموزشی را به زبان راحت جهت آینده سازان کشور عزیزمان ایران اسلامی تشریح کنیم.
جولایی افزود: ستادهای دیه از انجام هر فعالیت تجاری ولو جهت دستیابی به منابع زیاد مالی جهت آزادی زندانیان بیشتر، منع شده است اند. این اصل از ابتدای تاسیس تا به امروز راه اندازی العین مدیران این ستاد قرار داشته و در اساسنامه تازه هم با یک گارانتی اجرایی نیرومند مورد تاکید قرار گرفته است.
در ادامه این مراسم، علی جباری مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی با اشاره به همکاری این مجموعه و ستاددیه در جهت خدمت رسانی به محکومان دیات تصادف رانندگی گفت: طبق آمار رسمی اعلام شده است هم اکنون در کشورمان بیش از 11 میلیون موتورسیکلت وجود دارد که تنها 300 هزار راننده این وسیله نقلیه پرحادثه بیمه نامه دارند. از آنجا هم که زیاد مددجویان این صندوق آن هایی هستند که در پی تصادف با این وسیله راهی زندان شده است اند لذا کار گروه خاص ای جهت ساماندهی به این اوضاع تشکیل شد که جهت جذب هموطنان جهت دریافت بیمه نامه اعلام بخشودگی جرایم دیرکرد تمدید بیمه نامه شخص ثالث کردیم و در قالب یک طرح مقرر شد در جهت دریافت بیمه نامه تسهیلات خاص ارایه دهیم. امید است در طرحی که از ابتدای خرداد ماه امسال اجرایی می شود عنوان اخذ بیمه جهت موتورسیکلت از ورود بسیاری از رانندگان به زندان بکاهد.
وی یادآور شد: با تصویب قانون بیمه اضطراری خسارت وارده شده است به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه در اردیبهشت سال گذشته (95) و تاکید قانونی بر حمایت سریع بیمه از بدهکاران دیات جرحی و فوتی ناشی از سوانح رانندگی، خوشبختانه پرونده 50 هزار مددجوی مورد پیگیری قرار داده شد و از ورود بسیاری از این بدهکاران به زندان پیشگیری شد.
انتهای خبر /

واژه های کلیدی: پرونده | استانی | ستاددیه کشور | جرایم غیرعمد | اخبار ستاد دیه کشور | آزادی زندانیان | کمک های مردمی |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog